Jak Wybrać Idealne Męskie Skarpetki do Garnituru

mezczyzna-w-garniuturze_Jak-Wybrac-Idealne-Meskie-Skarpetki-do-Garnituru

Stylowy mężczyzna świadomie dobiera każdy element swojej garderoby. Wie, że to detale często decydują o sukcesie stylizacji, dlatego ma pod kontrolą wszystko, także skarpetki. Ten na pozór mało istotny szczegół jest tak naprawdę „kropką nad i”. Skarpetki do garnituru pomagają wyrazić dobry gust i jednocześnie podkreślają osobowość. Pod warunkiem, że zostały odpowiednio dopasowane. W przeciwnym razie mogą zepsuć nawet najstaranniej wybrany outfit. Są szczególnie problematyczne w zestawieniu z garniturami. Kiedy wymaga się nienagannego efektu bardzo ławo popełnić faux pas. O tym, czym kierować się przy wyborze męskich skarpetek do garnituru piszemy poniżej.

Długość, grubość i materiał męskich skarpet do garnituru – kilka podstawowych zasad.

Kluczową rzeczą przy wyborze męskich skarpetek do garnituru jest ich długość. W przypadku większości standardowych modeli nie ma mowy o krótkich skarpetkach – „goła łydka” widoczna spod nogawki spodni to najgorszy grzech dobrze ubranego mężczyzny. Optymalna długoś skarpet to ta sięgająca do połowy łydki, a nawet nieco wyższej, o ile spodnie od garnituru nie będą zbyt obcisłe (w takim przypadku skarpetka mogłaby się odznaczać, co na pewno nie wyglądałoby najlepiej). To rozwiązanie pozwoli na komfortowe ruchy, nawet podczas siadania, czy zakładania nogi na nogę, bo skóra pozostanie niewidoczna. Równie istotne aspekty to grubość i materiał skarpet. Garniturowe skarpetki powinny być zbliżone do materiału, z którego wykonane zostały spodnie. Cienkie, oddychające tkaniny, takie jak bawełna sprawdzą się doskonale w letnie dni – pasują do lekkich, wełnianych garniturów. Zimą, gdy nosi się garnitury z cięższych materiałów, postaw na grubsze skarpetki, na przykład z wełny. Niezależnie od pory roku skarpetki powinny być wykonane z wytrzymałej tkaniny. Prześwity, które można zobaczyć po założeniu skarpet na nogę źle świadczą o ich właścicielu.

Jaki kolor wybrać?

Istnieje kilka sposobów, by dobrać skarpetki do garnituru w odpowiednim kolorze. Poniżej prezentujemy cztery najpopularniejsze:

  • Skarpetki w kolorze spodni – to najbezpieczniejsze rozwiązanie, zalecane osobom, które nie poruszają się swobodnie w świecie mody lub wybierają się na formalne wydarzenie, podczas którego łamanie zasad dress code’u nie będzie mile widziane. Sprawdzi się też u niższych mężczyzn, którzy chcą optycznie wydłużyć sylwetkę. Wystarczy dobrać skarpetki do koloru spodni, tak by były ich naturalnym przedłużeniem. Do granatowych spodni nosimy więc granatowe skarpetki, a do grafitowych szare. Jeśli nie uda Ci się znaleźć skarpetek w tym samym kolorze, co spodnie, postaw na ciemniejszy odcień – ale tylko w przypadku ciemnych garniturów. Jeśli garnitur jest jasny – postępuj odwrotnie – wybierz jaśniejsze skarpetki.

  • Skarpetki w kolorze butów – skarpetki można też dobierać pod kolor butów, choć ten sposób dobrze sprawdzi się tylko w zestawieniu granatowy garnitur i brązowe buty lub grafitowy garnitur i brązowe buty – w obu przypadkach brązowe skarpetki będą wyglądały dobrze. Jeśli jednak masz taką opcję, postaw na skarpetki w kolorze spodni. Pamiętaj też – czarne buty nie oznaczają czarnych skarpet. Czarne skarpetki są zarezerwowane wyłącznie dla wieczorowych, czarnych garniturów lub smokingów

  • Skarpetki w kolorze innych akcesoriów obecnych w stylizacji – wyjściem, które dedykujemy odważniejszym panom jest dobranie skarpetek pod kolor innych elementów ich stylizacji - na przykład paska, muchy czy poszetki. Taki element nadaje stylizacji odrobinę luzu, wyraża dystans do siebie i przełamuje nudę.

  • Skarpetki w kolorze kontrastującym z garniturem – jeśli wydarzenie jest mniej oficjalne, możesz zdecydować się na odrobinę „kontrolowanej” ekstrawagancji i wybrać skarpetki w barwie zupełnie innej, wręcz kontrastującej z garniturem – popularny zestaw to na przykład niebieski garnitur i czerwone skarpetki. Tutaj jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru - nie chcesz przerysować stylizacji. Metoda wymaga też dużego wyczucia kolorystycznego.

kompozycja-skarpetek-butow-oraz-koszuli-Jak-Wybrac-Idealne-Meskie-Skarpetki-do-Garnituru

Na bieżąco z aktualnymi trendami – kolorowe skarpetki do garnituru.

O ile wydarzenie, na które planujesz włożyć garnitur nie ma ściśle narzuconego dress code’u – np. dress code black lub white tie możesz poeksperymentować w doborze męskich skarpet. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się kolorowe męskie skarpetki, skarpetki nie do pary lub te w oryginalne wzory – także w połączeniu z garniturem. Nikogo już nie dziwi Pan Młody w skarpetkach w groszki, z Batmanem, czy w szachy. Tego rodzaju zabawne akcenty pozwalają przemycić odrobinę luzu do oficjalnych stylizacji, są znakiem rozpoznawczym, wskazują na Twój indywidualny styl. Jeśli jeszcze nie przekonałeś się do tego trendu, stawiaj „małe kroki” – zacznij od stonowanych kolorów w klasyczne wzory – kratkę, romby lub paski. Jeśli natomiast wolisz odważniejsze rozwiązania – postaw na skarpetki nie do pary lub w nadruki, które tylko z pozoru do siebie nie pasują. Świetnie, jeśli dobierzesz kolor czy wzór skarpet do innych dodatków – poszetki lub krawata.

Skarpetki idealnie dobrane do garnituru to wizytówka eleganckiego mężczyzny.

Mówi się, że to garnitur jest wizytówką mężczyzny. My zupełnie świadomie zmieniliśmy to powiedzenie, tak jak każdy elegancki mężczyzna powinien zupełnie świadomie wybierać skarpetki do garnituru. Nie da się stworzyć eleganckiej stylizacji nie przywiązując wagi do skarpetek. One również wskazują na Twoje wyczucie gustu, estetyki i znajomość trendów panujących w modzie. Mogą dodać charakteru i indywidualności, wnieść nieco dyskretnego, swobodnego stylu do Twojego ubioru lub zepsuć misternie przygotowaną stylizację. Warto więc przyswoić kilka przedstawionych wyżej zasad. Dzięki nim wybierając męskie skarpetki do garnituru, nie popełnisz modowej gafy.