Po co ten elastan w bawełnie ?

bawełna i elastan, sklep ze skarpetkami

Po co ten elastan w bawełnie ?

Przed przystąpieniem do większych rozważań, na temat powodów dodawania tego tajemniczego składnika do bawełny warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest elastan?

Elastan

Elastan jest to syntetyczny poliuretanowy polimer o bardzo wysokiej elastyczności. Uzyskuje się go poprzez  syntezę prepolimeru poliuretanu. Następnie tworzy się elastyczne łańcuchy i poddaje się je reakcji z makrodiolami. Po otrzymaniu prepolimeru poliuretanowego rozpoczyna się właściwy proces polimeryzacji, zwany również procesem spinania. W tym etapie prepolimer jest poddawany reakcji z poliolami (np. etylenoglikolem) w obecności katalizatora. Ta reakcja inicjuje proces polimeryzacji, w wyniku którego powstaje elastan. Jak łatwo zauważyć proces produkcji jest zaawansowany technologicznie, wymaga specjalistycznej wiedzy chemicznej i odpowiednich warunków. Nie mniej do powszechnej produkcji wprowadzono go w latach 50. XX wieku. Elastyn można spotkać pod handlowymi nazwami Spandex lub Lycra. Jest niezwykle elastyczny i ma zdolność do rozciągania się, nawet do 500% swojej pierwotnej długości. Skutecznie powraca do oryginalnego stanu bez utraty sprężystości. Dzięki swoim właściwościom jest idealnym materiałem do produkcji odzieży, która wymaga dużej elastyczności, takiej jak skarpetki, bielizna, stroje kąpielowe czy ubrania sportowe.

Główne cechy elastanu obejmują:

 • elastyczność,
 • trwałość,
 • szybkość schnięcia,
 • zdolność do utrzymania kształtu,
 • lekkość,

Elastan jest powszechnie stosowany jako składnik naturalnych tkanin. Dodanie go do innych włókien pozwala na uzyskanie nowych cech materiału. Produkty stają się elastyczne, lepiej dopasowane, trwalsze, a ich używanie bardziej komfortowe. Mając już pewną wiedzę na temat elastanu, poznajmy nieco bliżej bawełnę, do której jest najczęściej dodawany.

Bawełna

Bawełna to naturalne włókno roślinne. Włókna tej rośliny są miękkie, lekkie i przepuszczają powietrze. Materiał ten jest powszechnie stosowany w produkcji tekstyliów.

Główne cechy bawełny:

 • miękkość,
 • przewiewność,
 • absorpcja wilgoci,
 • przyjemność w dotyku

Te i inne walory sprawiają, że jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji ubrań na świecie. Aby lepiej poznać ten fascynujący produkt, przyjrzyjmy się kilku kluczowym aspektom.

Pochodzenie: Istnieje wiele gatunków bawełny, ale tą najważniejszą rośliną dla produkcji włókien jest Gossypium hirsutum (bawełna amerykańska), Gossypium barbadense (bawełna egipska) oraz inne odmiany, takie jak Gossypium arboreum i Gossypium herbaceum.

Włókna: Włókna bawełny powstają w torebkach nasiennej rośliny. Są to jednokomórkowe włókna, które składają się głównie z celulozy, substancji, która nadaje bawełnie jej charakterystyczną miękkość.

Rodzaje bawełny: Istnieje kilka różnych rodzajów bawełny, z których najważniejsze to bawełna długołuskowa (np. egipska, pima) i bawełna krótkołuskowa. Różnice między nimi dotyczą długości włókien, co ma wpływ na jakość i wytrzymałość tkanin.

Zastosowanie: Bawełna jest szeroko wykorzystywana w produkcji różnych produktów, takich jak ubrania (koszule, spodnie, skarpetki, T-shirty), pościel, ręczniki, a także w produkcji artykułów medycznych, takich jak opatrunki.

Właściwości: Bawełna jest lekka, miękka i naturalnie przewiewna. Sprawia to, że jest komfortowa do noszenia w różnych warunkach pogodowych. Absorbuje wilgoć, co czyni ją dobrym wyborem na ubrania do codziennego użytku.

Ekologia: Uprawy konwencjonalne mogą używać dużych ilości pestycydów, co zanieczyszcza glebę i wodę. Z tego powodu rośnie zainteresowanie uprawą bawełny organicznej, która wyklucza stosowanie sztucznych środków ochrony roślin.

Recykling: Bawełna jest podatna na recykling, zarówno w przedprodukcji, jak i po zużyciu. Utylizacja bawełny może obejmować zarówno fizyczne procesy, jak i recykling chemiczny.

W skrócie bawełna jest niezwykle istotnym surowcem w przemyśle tekstylnym, cenionym za swoje naturalne właściwości i funkcjonalność. Niestety nie jest idealna i nie sprawdzi się we wszystkich zastosowaniach. Na ratunek przychodzą syntetyczne domieszki, które dodane do tkaniny niwelują wiele wad bawełny. Rozszerzają jej właściwości i dodają nowe funkcje. W ten oto sposób dochodzimy do nurtującego nas pytania.

pole bawełny, materiał do produkcji skarpet

Po co ten elastan w bawełnie ?

Bawełna ma wiele zalet. Jest naturalnie miękka, przyjemna w dotyku, ale ma też tendencję do gniecenia się i tracenia kształtu po wielokrotnym noszeniu i praniu. Każdy lubi nowe ubranie i pragnie by pozostały w pierwotnej kondycji jak najdłużej. W tym celu bawełnę przeplata się z innym syntetycznymi włóknami. W przemyśle tekstylnym dodawanie elastanu to popularna praktyka. Ten półprodukt nadaje tkaninie elastyczność i zdolność do powrotu do swojego pierwotnego kształtu. Jest to szczególnie ważne przy produkcji ubrań do fitnessu, bielizny, skarpetek czy innych elementów garderoby wymagających wysokiej wytrzymałości.

Do kluczowych zalet, jakie przynosi dodanie elastanu do bawełny, należą:

 • poprawa komfortu,
 • utrzymanie kształtu ubrań,
 • właściwości termoregulacyjne,
 • ułatwienie procesu produkcji,

Poprawa komfortu

Istotną korzyścią dodawania elastanu do bawełny jest poprawa komfortu noszenia. Zapewnia on lepsze dopasowanie do ciała, co sprawia, że ubrania są bardziej wygodne i elastyczne. To szczególnie istotne w przypadku ubrań sportowych, w których komfort noszenia jest kluczowy. Elastyczność tkaniny umożliwia swobodę ruchów, co jest istotne zarówno przy aktywności fizycznej, jak i podczas codziennego noszenia.

Utrzymanie kształtu ubrań

Dodatkowo, elastan pomaga w utrzymaniu kształtu ubrań przez dłuższy czas. Tkanina nie rozciąga się ani nie odkształca w wyniku częstego noszenia czy prania. Ubrania zachowują swój oryginalną formę i wygląd. Ma to bezpośredni wpływ na dłuższą żywotność produktu. Jest to istotne z perspektywy konsumenta, który chce inwestować w trwałe i funkcjonalne ubrania.

Właściwości termoregulacyjne

Dodatek elastanu poprawia właściwości termoregulacyjne tkaniny. Bawełna jest znana ze swojej zdolności do absorbowania wilgoci, dzięki czemu jest przyjemna dla skóry. Syntetyczne włókna wzmacniają tą cechę, umożliwiając lepszą wentylację i szybsze schnięcie tkaniny. Przyczynia się to do uczucia świeżości i komfortu, podczas noszenia ubrań wykonanych z odpowiedniej mieszanki. Warto dodać, że nieodpowiednie proporcje mogą zakłócić ten proces i dać efekt odwrotny.

elastan, spandex, laycra, material do produkcji skarpet

Ułatwienie procesu produkcji

Warto wspomnieć o aspektach produkcyjnych. Dodatek elastanu do bawełny ułatwia proces produkcji. Elastyczniejsze włókna pozwala na łatwiejsze przekładanie, cięcie i szycie materiału. Ma to bezpośredni wpływ na niższe koszty produkcji oraz zwiększoną wydajność procesu produkcyjnego.

Wady

Należy zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia i wyzwania związane dodawaniem elastanu do bawełny. Zabieg ten ma wiele zalet, poprawia elastyczność, trwałość oraz komfort. Jednocześnie jego zbyt wysoka domieszka sprawi, że ciało nie będzie odpowiednio wentylowane, a materiał będzie mniej przyjemny w dotyku. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji gdy nosimy ubrania w gorących warunkach lub w przypadku skarpet i bielizny. Tkaniny tego typu powodują nadmierną potliwość, nieprzyjemny zapach w rezultacie obniżając wygodę. Ponadto, niektórzy konsumenci mogą być wrażliwi na składniki syntetyczne, co może wpływać na decyzję o zakupie ubrań zawierających syntetyczne domieszki.

Podsumowanie

Podsumowując, dodawanie elastanu do bawełny ma liczne korzyści dla jakości i wygody odzieży. Poprawia elastyczność, trwałość i komfort tkaniny. Ubrania są bardziej funkcjonalne i odporne na zużywanie się. Dodawanie syntetycznych włókien jest praktyką powszechnie stosowana w przemyśle tekstylnym. Ułatwia proces produkcji, przyśpieszając go i jednocześnie obniżając koszty. Jednakże decyzja o dodaniu elastanu do bawełny powinna być podejmowana z uwzględnieniem konkretnych potrzeb, oczekiwań konsumentów oraz specyfiki danego produktu. 

Sprawdź nasze skarptki sportowe damskie